Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy kolos względem reszty naszych Polskich parków narodowych. Jest największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w naszym kraju, który został założony stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993r.
Pytanie zatem co w tym parku takiego dzikiego? Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewa się na ogromne połacie rezerwatu. W efekcie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna są niebywale trudnymi terenami, a najczęściej i niemożliwymi do przejścia chcąc zagłębić się w czeluści parku. Naturalnie, każdy prawdziwy włóczykij mający ambicje przemierzenia tych terenów nie ma co ruszać w teren bez solidnego gumowca po pas.
Te same bagienne warunki to też najlepszy naturalny dom dla ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, co przyciąga w te rejony wielu przyrodników czy ornitologów. Z ciekawych faktów warto również wiedzieć, że raz w roku w okolicach kwietnia-maja nad parkiem przelatuje przeogromna ilość gęsi – szacunkowo mówi się o liczbie 40 000 ptactwa lecącego w zwartej grupie.
Rzecz jasna tym, co najprawdopodobniej nas wszystkich najbardziej ciągnie do Biebrzańskiego Parku Narodowego to pewien czterokopytny rogacz. O łosiu każdy słyszał, jednak nie każdy go widział. I właśnie po to się jedzie nad Dolinę Biebrzy, gdyż tutaj jest największa ostoja łosia w całej Polsce, która liczy na ten moment ok. 650 sztuk i wciąż się powiększa.
Szykujcie zatem moi drodzy lornetki, a ja wam powiem gdzie łosia szukać, a przy okazji wspomnę też o kilku innych miejscach o których absolutnie nie można zapomnieć przyjeżdżając nad Biebrzę!
No dobrze, zanim jednak zarzucimy gumiaki na nogi i lornetki przewiesimy na szyi to warto wiedzieć jak na ten dziki wyjazd się przygotować. Po kolei:
Kiedy przyjechać:
Bilety – niezależnie o jakiej porze roku planujesz odwiedzić Biebrzański Park Narodowy, to zawsze potrzebujesz wykupić bilet wstępu. Bilet jednodniowy normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Bilety można kupić elektronicznie, bądź w siedzibie parku, w miejscowości Osowiec-Twierdza. UWAGA! Bilety obowiązują tylko jeśli chcesz wyjść na szlak i skorzystać ze ścieżki edukacyjnej, planujesz spływ Biebrzą, chcesz połowić ryby, bądź gdziekolwiek pochodzić po parku zbaczając z drogi głównej. Jeśli jednak planujesz po prostu przejechać park samochodem i wejść na jakąś wieżę widokową położoną zaraz obok drogi to nie potrzebujesz żadnego biletu. Więcej informacji o rodzajach biletów tutaj.
Sprzęt – wszystko zależy od tego jak głęboko zamierzasz zapuścić się w teren. Planując ruszenie na szlak to rzeczą obowiązkową jest wziąć gumiaki, a nawet wodery. Jeśli jednak planujesz raczej wejść na wieżyczkę przy drodze czy przejść się po drewnianej kładce to wystarczą zwykłe buty za kostkę. Do wypatrzenia ptactwa czy zwierzyny nieocenioną pomocą jest lornetka, którą gorąco zachęcam zabrać. Poza tym warto zaopatrzyć się w mapę parku – dobrze wyposażona agroturystyka często takie mapy wypożycza, ale zawsze można mapę kupić. Biebrzański Park Narodowy sprzedaje mapy w swojej siedzibie w Osowcu-Twierdza.
Poruszanie się – opcje są dwie: samochód bądź rower. Samochodem rzecz jasna o wiele szybciej można obskoczyć główne atrakcje parku. Rowerem można podelektować się wdychając świeżutkie powietrze, jednak chcąc ruszyć na szlak będzie to już trochę problem. Chociaż zawsze można trochę podrałować i przypiąć rower do drzewa. Moim zdaniem planując zwiedzić Biebrzański Park Narodowy w jeden weekend to polecam samochód. Mając nieco więcej czasu można już pokusić się o zakręcenie rowerkiem.
Z psem – Biebrzański Park Narodowy pozwala wchodzić na większość szlaków z psem. Smycz musi jednak być nie dłuższa niż 1,5 m. Konkretna lista miejsc oraz mapa, gdzie można wchodzić z psem – tutaj.
Jedzenie – restauracje z lokalną Podlaską kuchnią znajdziesz przede wszystkim w Goniądzu, ale także w Mońkach, Tykocinie czy w knajpce Dwór Dobarz, która jest położona przy carskiej drodze – głównej drodze przebiegającej przez południową część Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Jak dojechać – Biebrzański Park Narodowy leży w województwie Podlaskim, w powiecie Monieckim. Ostatnimi czasy drogi na Podlasiu znacznie się poprawiły, dlatego z Warszawy do Parku dojedziemy nowiutką drogą ekspresową w nieco ponad 2 godziny. Z Białegostoku jest to około 45 minut jazdy i tyle samo nas czeka podróżując z przeciwnej strony – Ełku czy Augustowa. Co do samego noclegu to na początek warto się zastanowić jaki charakter ma mieć ta wyprawa.
Noclegi w agroturystyce – chcąc się zasadzać na łosie jeszcze przed wschodem słońca to najlepszym wyborem będzie znalezienie noclegu w jakiejś agroturystyce położonej możliwie głęboko rezerwatu. Polecam w tym wypadku zainteresować się noclegami w agroturystykach w okolicach Goniądza, Kopytkowa czy Dolistowa Starego. Mając w planach nocleg pod chmurką w namiocie, rezerwat przygotował kilka płatnych pól namiotowych, które można znaleźć tutaj. Jeśli chcesz jednak mieć jakąś alternatywę na zobaczenie czegoś oprócz parku i spędzenie czasu na wypadek niepogody, to warto zastanowić się nad noclegiem, który ma obok Biebrzański Park Narodowy, ale nie tylko.
Noclegi, a zwiedzanie Podlasia – planując zwiedzić przy okazji inne Podlaskie atrakcje polecam zatrzymać się w Mońkach – pomiędzy Białymstokiem a Goniądzem. Mońki są w tym rejonie jednym z większych miasteczek w okolicy rezerwatu, gdzie można zrobić większe zakupy i sprawnie dostać się do Biebrzańskiego Parku Narodowego ale także do stolicy Podlasia – Białegostoku, czy malowniczego miasteczka z żydowską historią – Tykocina. Chcąc zatem pozwiedzać inne Podlaskie kąty, okolice Moniek są w całkiem dobrym położeniu jeśli chodzi o nocleg. Wszystkim zatem spragnionym wypoczynku w spokoju oraz wyższym standardzie polecam zajrzeć tutaj.
Najlepsze mapy udostępnia Biebrzański Park Narodowy. Jest ich wiele i są podzielone zależnie od charakteru wyprawy. Na stronie parku można znaleźć mapę ze szlakami pieszymi, wodnymi, rowerowymi czy nawet konnymi. Poniżej prezentuję naszą mapę z naniesionymi 10-cioma atrakcjami, które uważamy za najciekawsze w Biebrzańskim Parku Narodowym:
Start wyprawy – Zwiedzanie Biebrzańskiego Parku Narodowego polecam zacząć od siedziby rezerwatu, która znajduje się właśnie w Twierdzy Osowiec. Oprócz poznawania mrocznych korytarzy niezdobytej nigdy Twierdzy, warto odwiedzić biuro parku żeby odrazu kupić sobie solidną mapę rezerwatu i dowiedzieć się, czy przypadkiem któreś ścieżki edukacyjne w parku nie są aktualnie zamknięte. Przy okazji kupisz tutaj też bilety wstępu do parku chcąc ruszyć na szlaki, bądź planując spływ Biebrzą.
Najważniejsze informacje:
Specyfika drogi – Carska droga to 35-kilometrowa trasa biegnąca przez biebrzańskie bagna. Trasa ta inaczej jest też nazywana łosiostradą – wyjątkowo często na tę drogę wychodzą łosie, także ta nazwa nie jest przypadkowa. Jest to droga, która łączy miejscowość Twierdza-Osowiec na północy oraz Strękowa Góra na południu rezerwatu. Przez carską drogę przebiega również Podlaski Szlak Bociani oraz szlak Green Velo. Trasa przez to jest znakomicie przystosowana również pod rowerzystów – dobra nawierzchnia, wiaty na szlaku gdzie można się zatrzymać, ewentualnie schronić przed ulewą.
Najważniejsze informacje:
Szlak przez bagna – Jest to szlak, na którym można naprawdę poczuć Biebrzańskiego ducha i prawdziwe bagno. Turyści swoje wyprawy opisują mniej więcej tak:
„Przechodziłem cały szlak na początku kwietnia, kawałek za Kosódką zaczęło się hardkorowo, woda miejscami do gaci. Polecam, ekstra.”
„Potwierdzam hardkor.”
Informacje praktyczne: