Biebrzański Park Narodowy
10 najciekawszych atrakcji [2020]

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy ciekawostki

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy kolos względem reszty naszych Polskich parków narodowych. Jest największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w naszym kraju, który został założony stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993r.

Pytanie zatem co w tym parku takiego dzikiego? Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewa się na ogromne połacie rezerwatu. W efekcie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna są niebywale trudnymi terenami, a najczęściej i niemożliwymi do przejścia chcąc zagłębić się w czeluści parku. Naturalnie, każdy prawdziwy włóczykij mający ambicje przemierzenia tych terenów nie ma co ruszać w teren bez solidnego gumowca po pas.

Te same bagienne warunki to też najlepszy naturalny dom dla ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, co przyciąga w te rejony wielu przyrodników czy ornitologów. Z ciekawych faktów warto również wiedzieć, że raz w roku w okolicach kwietnia-maja nad parkiem przelatuje przeogromna ilość gęsi – szacunkowo mówi się o liczbie 40 000 ptactwa lecącego w zwartej grupie.

Rzecz jasna tym, co najprawdopodobniej nas wszystkich najbardziej ciągnie do Biebrzańskiego Parku Narodowego to pewien czterokopytny rogacz. O łosiu każdy słyszał, jednak nie każdy go widział. I właśnie po to się jedzie nad Dolinę Biebrzy, gdyż tutaj jest największa ostoja łosia w całej Polsce, która liczy na ten moment ok. 650 sztuk i wciąż się powiększa.

Szykujcie zatem moi drodzy lornetki, a ja wam powiem gdzie łosia szukać, a przy okazji wspomnę też o kilku innych miejscach o których absolutnie nie można zapomnieć przyjeżdżając nad Biebrzę!

Biebrzański Park Narodowy ciekawostki

Najważniejsze informacje

No dobrze, zanim jednak zarzucimy gumiaki na nogi i lornetki przewiesimy na szyi to warto wiedzieć jak na ten dziki wyjazd się przygotować. Po kolei:

Kiedy przyjechać:

  • Latem – świetny okres na spływ Biebrzą. Bagna i rozlewiska są zdecydowanie mniej obszerne, przez co da się wejść w pewne miejsca, które w pozostałych porach roku są niedostępne.
  • Jesienią – piękny okres żółtych, pomarańczowych i czerwonych kolorów oraz jedyny moment w roku kiedy można obserwować godowe turnieje jeleni.
  • Zimą – najlepszy moment żeby spotkać łosia. Drzewa zrzucają liście przez co lasy są o wiele bardziej przejrzyste, a tym samym o wiele łatwiej będzie wypatrzyć króla Biebrzy.
  • Wiosną – definitywnie najpiękniejszy czas, kiedy to następuje dosłownie erupcja życia i kolorów. Okres w którym Biebrza wylewa najsilniej, ptactwo i zwierzyna otwierają oczy, a park budzi się do życia. Warto jednak wiedzieć, że z powodu roztopów i obszernych rozlewisk Biebrzy, w tym okresie wiele szlaków będzie zamkniętych.

Bilety – niezależnie o jakiej porze roku planujesz odwiedzić Biebrzański Park Narodowy, to zawsze potrzebujesz wykupić bilet wstępu. Bilet jednodniowy normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł. Bilety można kupić elektronicznie, bądź w siedzibie parku, w miejscowości Osowiec-Twierdza. UWAGA! Bilety obowiązują tylko jeśli chcesz wyjść na szlak i skorzystać ze ścieżki edukacyjnej, planujesz spływ Biebrzą, chcesz połowić ryby, bądź gdziekolwiek pochodzić po parku zbaczając z drogi głównej. Jeśli jednak planujesz po prostu przejechać park samochodem i wejść na jakąś wieżę widokową położoną zaraz obok drogi to nie potrzebujesz żadnego biletu. Więcej informacji o rodzajach biletów tutaj.

Sprzęt – wszystko zależy od tego jak głęboko zamierzasz zapuścić się w teren. Planując ruszenie na szlak to rzeczą obowiązkową jest wziąć gumiaki, a nawet wodery. Jeśli jednak planujesz raczej wejść na wieżyczkę przy drodze czy przejść się po drewnianej kładce to wystarczą zwykłe buty za kostkę. Do wypatrzenia ptactwa czy zwierzyny nieocenioną pomocą jest lornetka, którą gorąco zachęcam zabrać. Poza tym warto zaopatrzyć się w mapę parku – dobrze wyposażona agroturystyka często takie mapy wypożycza, ale zawsze można mapę kupić.  Biebrzański Park Narodowy sprzedaje mapy w swojej siedzibie w Osowcu-Twierdza.

Poruszanie się – opcje są dwie: samochód bądź rower. Samochodem rzecz jasna o wiele szybciej można obskoczyć główne atrakcje parku. Rowerem można podelektować się wdychając świeżutkie powietrze, jednak chcąc ruszyć na szlak będzie to już trochę problem. Chociaż zawsze można trochę podrałować i przypiąć rower do drzewa. Moim zdaniem planując zwiedzić Biebrzański Park Narodowy w jeden weekend to polecam samochód. Mając nieco więcej czasu można już pokusić się o zakręcenie rowerkiem. 

Z psem – Biebrzański Park Narodowy pozwala wchodzić na większość szlaków z psem. Smycz musi jednak być nie dłuższa niż 1,5 m. Konkretna lista miejsc oraz mapa, gdzie można wchodzić z psem – tutaj.

Jedzenie – restauracje z lokalną Podlaską kuchnią znajdziesz przede wszystkim w Goniądzu, ale także w Mońkach, Tykocinie czy w knajpce Dwór Dobarz, która jest położona przy carskiej drodze – głównej drodze przebiegającej przez południową część Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrzański Park Narodowy najważniejsze informacje

Noclegi - jak dojechać i gdzie się zatrzymać

Jak dojechać – Biebrzański Park Narodowy leży w województwie Podlaskim, w powiecie Monieckim. Ostatnimi czasy drogi na Podlasiu znacznie się poprawiły, dlatego z Warszawy do Parku dojedziemy nowiutką drogą ekspresową w nieco ponad 2 godziny. Z Białegostoku jest to około 45 minut jazdy i tyle samo nas czeka podróżując z przeciwnej strony – Ełku czy Augustowa. Co do samego noclegu to na początek warto się zastanowić jaki charakter ma mieć ta wyprawa. 

Noclegi – chcąc się zasadzać na łosie jeszcze przed wschodem słońca to najlepszym wyborem będzie znalezienie noclegu w jakiejś agroturystyce położonej możliwie głęboko rezerwatu. Polecam w tym wypadku zainteresować się noclegami w agroturystykach w okolicach Goniądza, Kopytkowa czy Dolistowa Starego. Mając w planach nocleg pod chmurką w namiocie, rezerwat przygotował kilka płatnych pól namiotowych, które można znaleźć tutaj. Jeśli chcesz jednak mieć jakąś alternatywę na spędzenie czasu na wypadek niepogody, to warto zastanowić się nad noclegiem, który ma obok Biebrzański Park Narodowy, ale nie tylko.

Noclegi, a okolica – jeśli zatem planujesz zwiedzić przy okazji inne Podlaskie atrakcje, to polecam zatrzymać się w Mońkach – pomiędzy Białymstokiem a Goniądzem. Mońki są w tym rejonie jednym z większych miasteczek w okolicy rezerwatu, gdzie można zrobić większe zakupy i sprawnie dostać się do Biebrzańskiego Parku Narodowego ale także do stolicy Podlasia – Białegostoku, czy malowniczego miasteczka z żydowską historią – Tykocina. Chcąc zatem pozwiedzać inne Podlaskie kąty, Mońki są w całkiem dobrym położeniu. Naturalnie zachęcam rzucić okiem na noclegi w naszej agroturystyce, która jest położona w zaciszu właśnie obok Moniek, przy Biebrzańskim Parku Narodowym. Więcej o noclegach można znaleźć na podstronie Biebrza-noclegi. Podsumowując temat noclegów, polecam wybierać pod względem celu wyprawy – chcesz skupić się głównie na Parku Biebrzańskim czy masz plan ruszyć gdzieś dalej?

Biebrzański Park Narodowy noclegi

Biebrzański Park Narodowy mapa

Najlepsze mapy udostępnia Biebrzański Park Narodowy. Jest ich wiele i są podzielone zależnie od charakteru wyprawy. Na stronie parku można znaleźć mapę ze szlakami pieszymi, wodnymi, rowerowymi, konnymi i nie tylko. Poniżej prezentuję naszą mapę z naniesionymi 10-cioma atrakcjami, które uważamy za najciekawsze w Biebrzańskim Parku Narodowym:

 1. Twierdza Osowiec
 2. Carska Droga
 3. Szlak Barwik
 4. Grobla Honczarowska
 5. Bagno Ławki
 6. Długa Luka
 7. Strękowa Góra
 8. Spływ Biebrzą
 9. Goniądz
 10. Czerwone Bagno
Biebrzański Park Narodowy Mapa

1. Twierdza-Osowiec

Punkt pierwszy – Zwiedzanie Biebrzańskiego Parku Narodowego polecam zacząć od siedziby rezerwatu, która znajduje się właśnie w Twierdzy Osowiec. Oprócz poznawania mrocznych korytarzy niezdobytej nigdy Twierdzy, warto odwiedzić biuro parku żeby odrazu kupić sobie solidną mapę rezerwatu i dowiedzieć się, czy przypadkiem któreś ścieżki edukacyjne w parku nie są aktualnie zamknięte. Przy okazji kupisz tutaj też bilety wstępu do parku chcąc ruszyć na szlaki, bądź planując spływ Biebrzą.

Historia fortu – Twierdza Osowiec zasłynęła z faktu, iż nigdy nie została zdobyta. Fortyfikacja ta została wybudowana przez Rosjan w XIXw. Fort miał też swoje znaczenie strategiczne. Chcąc przetransportować się do Królewca (Kaliningradu) jedyną drogą była przeprawa przez Osowiec. Na prawo i lewo od niego rozpościerają się Biebrzańskie Bagna, przez które jednak trudno przejść i nie zamoczyć trampka. Był to też najlepszy punkt, przez który można było poprowadzić kolej, która została tutaj wybudowana w 1873r. W dzień przed wybuchem I wojny światowej Twierdza Osowiec liczyła ponad 8200 żołnierzy. Fortyfikacja składa się z czterech fortów: Centralnego (I), Zarzecznego (II), Szwedzkiego (III) oraz Nowego (IV). Na dzień dzisiejszy do zwiedzania dostępny jest jedynie fort Centralny i Szwedzki. Pozostałe 2 zostały zniszczone podczas II wojny światowej. 

Zwiedzanie – Zwiedzanie Twierdzy od środka możliwe jest tylko z certyfikowanym przewodnikiem, którego w sezonie (od maja do końca sierpnia) można znaleźć zaraz przy wejściu do fortu, przy bramie przed wejściem do Jednostki Wojskowej. Poza sezonem należy umawiać się indywidualnie (Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne, tel. 600-941-954). Moim zdaniem niezależnie od sezonu warto jednak wcześniej zadzwonić i umówić się na konkretną godziną, zwłaszcza że zwiedzanie fortu odbywa się tylko od poniedziałku do piątku między 9:00 a 13:00. Podczas takiej 2-godzinnej wycieczki zobaczysz bronie, które były używane w walce, mundury żołnierzy, karabiny i armaty w które wyposażona była fortyfikacja oraz przejdziesz przez mroczne korytarze w podziemiach twierdzy. 

Na własną rękę – samodzielnie możesz przejść ścieżką edukacyjną wokół Twierdzy. Można tam znaleźć kilka armat oraz zobaczyć fosy i fortyfikacje. Niestety poza nasypami i murami nic więcej na nas nie czeka, gdyż wejście do środka oraz zwiedzanie muzeum wymaga zakupienia biletu i skorzystania z przewodnika. Szczerze jednak muszę przyznać, iż Osowiec-Twierdza to kawał historii i bez zrozumienia losów tego miejsca, powierzchowne obejrzenie z zewnątrz samych murów czy fos może nie być szczególnie ekscytującym przeżyciem 😉

Poza fortem – będąc już w okolicy polecam również podjechać dosłownie 2km od Osowca drogą krajową 65 w kierunku Ełku, gdzie zaraz za mostem po prawej stronie jest ścieżka edukacyjna, a po lewej jest punkt widokowy „Kanał Rudzki„. Ścieżka wiedzie przez bagna, wierzby i szuwary. Ma 1,2 km więc do przejścia jest w ok. 30 min w obie strony, a po drodze jest nawet szansa na spotkanie łosia. Poza tym jest to bardzo malownicze miejsce. Po powrocie z kładki, po drugiej stronie drogi krajowej jest wcześniej wspomniany punkt widokowy Kanał Rudzki, z którego można zobaczyć ogromne głazy będące kiedyś częścią fortyfikacji, a która została zniszczona podczas II wojny światowej. W Osowcu znajduje się także całkiem dobrze przystosowane pole namiotowe Bóbr. Zjazd na camping jest zaraz za Osowcem, chwilę przed mostem na Biebrzy. 

Po dokładny opis Twierdzy Osowiec zapraszam do oddzielnego postu.

Najważniejsze informacje:

 • Czas zwiedzania: ok. 2-5h.
 • Kiedy zwiedzać: zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się tylko od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00!
 • Przewodnik: Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne – tel. 600-941-954. 
 • Opłata za przewodnika: 80 zł za całą grupę niezależnie od liczby osób (do 35 osób w grupie).
 • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
 • Dokumenty: z racji, iż jest to teren wojskowy należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Bez niego nie wejdziemy.
 • Obcokrajowcy: obywatele spoza Polski muszą złożyć wniosek o pozwolenie uprawniające do wejścia, wydane przez właściwy organ wojskowy w Warszawie. Czas oczekiwania ok. 3-4 tygodnie…
 • Jak dojechać: zdecydowanie najłatwiej dojechać jest samochodem, można też jednak wybrać się pociągiem lub autobusem z Moniek.
 • Noclegi: na miejscu pole namiotowe Bóbr lub noclegi w pobliskich agroturystykach – Mońki, Goniądz.

2. Carska droga

Opis – Carska droga to 35-kilometrowa trasa biegnąca przez biebrzańskie bagna. Trasa ta inaczej jest też nazywana łosiostradą – wyjątkowo często na tę drogę wychodzą łosie, także ta nazwa nie jest przypadkowa. Jest to droga, która łączy miejscowość Twierdza-Osowiec na północy oraz Strękowa Góra na południu rezerwatu. Przez carską drogę przebiega również Podlaski Szlak Bociani oraz szlak Green Velo. Trasa przez to jest znakomicie przystosowana również pod rowerzystów – dobra nawierzchnia, wiaty na szlaku gdzie można się zatrzymać, ewentualnie schronić przed ulewą.

Atrakcje – Wiele osób zastanawia się co warto zobaczyć w Biebrzańskim Parku Narodowym? Właściwie już nie raz takie pytanie słyszałem. W dodatku zauważyłem, że najczęściej takie zdanie komponuje się z frazą „bo mam godzinę, może dwie”. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w takim wypadku najbardziej polecam wybrać się na przejażdżkę właśnie carską drogą. Jest to świeżo wyremontowana szosa, którą bardzo przyjemnie się jedzie i można dosłownie delektować się Biebrzańskim Parkiem Narodowym „przy okazji”, bo podczas jazdy. Atrakcje takie jak Długa Luka, Bagno Ławki, Grobla Honczarowska, szlak Barwik czy miejscowość Strękowa Góra to właściwie punkty na trasie łosiostrady. Można także albo przejechać tę drogę w 45 min i pozwiedzać zza szyby albo poświęcić dodatkową godzinkę i zaliczyć naprawdę jedne z ciekawszych atrakcji nad Biebrzą. Przy okazji przejeżdżając przez Gugny można także wstąpić na obiad do jedynej na tej trasie przydrożnej restauracji „Dwór Dobarz”.

Najważniejsze informacje:

 • Czas zwiedzania: od 1-2 h.
 • Dojazd: samochodem/rowerem.
 • Bilety: nie są wymagane.
 • Godziny zwiedzania: najlepiej za dnia, gdy jest dobra widoczność. Jazda tędy nocą potrafi być niebezpieczna z racji dużej ilości zwierząt, które wychodzą na drogę. 

3. Szlak Barwik

Opinie o szlaku – Turyści szlak ten opisują mniej więcej tak:

Przechodziłem cały szlak na początku kwietnia, kawałek za Kosódką zaczęło się hardkorowo, woda miejscami do gaci. Polecam, ekstra.”

 

„Potwierdzam hardkor.”

 

Wędrówkę rozpoczęłam z Barwika… Przy tyczce nr 42 zaczęłam zastanawiać się czy nie zawrócić. Poszłam dalej i zaczął się hardkor. Dalej to już nie był relaks tylko walka o życie… Gdy wyszłam w Gugnach na twarde podłoże to miałam ochotę ziemię całować.”

Szlak Barwik – Wnioskując po komentarzach, szlak raczej hardkorowy niż lajtowy. Trasa zaczyna się we wsi Dobarz, niedaleko obiektu „Dwór Dobarz”. Pierwsza część szlaku (zielona) jest stosunkowo prosta, nawet oznaczona jako możliwa do pokonania rowerem. Trasa zielona ma po drodze platformę widokową, a kończy się przy wieży na linii rzeki Kosódki, gdzie dalej wchodzimy na grząski grunt. Także od wieży widokowej wjeżdżamy na szlak czerwony, gdzie Biebrza wciąga. Dosłownie. Od tego miejsca trudno o charakterystyczne punkty – brak drzew, otwarty teren, ogólnie bagno i hardkor. Trasa jest wyznaczona tyczkami i za nimi należy podążać. W okresie wiosny szlak ten może być nie do przejścia, dlatego warto zadzwonić do biura parku i zapytać o sytuację, bądź umówić się na wycieczkę z przewodnikiem. Na szlaku Barwik często można też spotkać łosie, czasem i dziki. Przy zachowaniu odrobiny rozsądku może to być przednia wycieczka i prawdziwa biebrzańska przygoda z  przeprawą przez bagna 😉

Informacje praktyczne:

 • Szlak zielony: 5 km w dwie strony.
 • Szlak czerwony: 9,5 km łącznie.
 • Miejsce startu: leśniczówka we wsi Dobarz – po lewej stronie jadąc carską drogą od Laskowca. Po zjechaniu z carskiej drogi należy przejechać 1km przez las aby dotrzeć do parkingu na polanie.
 • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
 • Godziny zwiedzania: Szlak zielony o dowolnej porze przed zmrokiem. Na szlak czerwony polecam wybrać się rano.
 • Ubiór: koniecznie należy wziąć ze sobą kalosze lub wodery planując przeprawę przez szlak czerwony.

4. Grobla Honczarowska

Specyfika miejsca – Grobla Honczarowska to 3,5 – kilometrowa ścieżka edukacyjna odchodząca od carskiej drogi. Dokładnie zaczyna się na ok. 13 kilometrze carskiej drogi jadąc od strony Strękowej Góry. Jadąc od południa miejsce będzie znajdowało się po lewej stronie. Na początku ścieżki jest wiata oraz miejsce na zostawienie samochodu wraz ze stojakiem na rowery. Ścieżka kończy się wieżą widokową na torfowiska przy tzw. „łące batalionowej”. Jest to miejsce, gdzie kiedyś licznie występował batalion – ptak znajdujący się w logo Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odkąd jednak rolnicy przestali kosić tutejsze łąki, batalion odfrunął. Mimo iż bataliona tutaj już trudno spotkać to sam szlak jest najbardziej atrakcyjny dla tropicieli fauny i flory, której tutaj nie brakuje.

Zwiedzanie – ruszając na szlak zalecam mieć gumiaki. W okresie jesieni i wiosny może być trudno bez nich przeprawić się tą trasą. Teoretycznie ścieżka przystosowana jest również dla rowerów, ale to chyba tylko środku lata. Na szlaku przez pierwsze 2 kilometry czeka Cię przejście przez las i zarośla gdzie występują drzewa takie jak leszczyna, olcha czarna, dąb szypułkowy czy dereń. Później teren się otwiera i do końca trasy mamy już widok na torfowiska Bagna ławki. Ścieżka ta dzieli się na 6 odcinków: Carska Droga (0.0 km), Bobry (1.3 km), Wierzby (2 km), Polana – motyle (2.3 km), Wieża widokowa – Bróg (3.4 km), Batalionowa Łąka (3,5 km). Po drodze niestety nie ma żadnych informacji opisujących te punkty. 

Najważniejsze informacje:

 • Czas zwiedzania: 2-4h.
 • Dojazd: carską drogą – samochodem/rowerem.
 • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
 • Godziny zwiedzania: w obie strony jest to 7-kilometrowa trasa także najlepiej wybrać się tak, aby nie zastała nas noc przy powrocie

5. Bagno Ławki

Specyfika miejsca – Jest to jedno z najdzikszych i najbardziej rozległych bagien na terenie parku. Bagno Ławki to rozległy obszar nizinny pól i torfowisk. Jeszcze niedawno były tutaj koszone łąki, jednak z czasem zostały one porzucone, a pola zamieniły się w ugory. Dziś jest to wyjątkowy teren, gdzie gnieździ się dzikie ptactwo znajdujące się pod ochroną. Występuje tutaj szczególnie rzadki ptak Wodniczka, w poszukiwanie którego nad Biebrzę przyjeżdzają ornitolodzy z całego świata. Poza wodniczką fruwa tutaj także batalion, sowa błotna, orlik grubodzioby czy rycyk. 

Atrakcje – Jadąc carską drogą, czy też inaczej łosiostradą, należy wypatrywać drewnianej wieży widokowej oddalonej ok. 50m od głównej drogi. Miejsce te nazywa się na mapie „MOR – Bagno Ławki, Green Velo„. Jest tutaj wiata także można zostawić rowery, oraz wejść na punkt widokowy aby pooglądać okolice. Bagno Ławki to ciągnące się po horyzont równiny torfowisk i łąk. Chcąc wypatrzyć któregoś ze wspomnianych ptaków, warto mieć ze sobą lornetkę oraz worek cierpliwości. Jest to też znakomite miejsce, żeby zaczaić się na jakąś zwierzynę. Wysokie trawy są najlepszym pożywieniem dla łosi, które można tutaj spotkać wyjątkowo często. Chyba jak nigdzie indziej w parku. Często wychodzą nawet do drogi głównej – łosiostrady. 

Sianokosy – Z racji wcześniejszego przyzwyczajenia lokalnej społeczności do uprawy ziem Bagna Ławki, do 2016 obchodzono tutaj turniej sianokosów. W 2016 odbyły się tu mistrzostwa świata w koszeniu traw kosą i był to ostatni rok kiedy organizowano zawody na terenie Bagna Ławki. Kolejne imprezy miały już miejsce w Szuszalewie na północy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Same zawody polegają na tym, kto pierwszy wykosi taki sam odcinek pola. Trochę jak kto pierwszy dobiegnie na metę, tylko po drodze trzeba jeszcze wyrżnąć ładny kawał trawy.

Najważniejsze informacje:

 • Czas zwiedzania: od 15min do 1h.
 • Dojazd: carską drogą – samochodem/rowerem.
 • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
 • Godziny zwiedzania: najwięcej można zobaczyć z rana, kiedy jest cisza i spokój, a zwierzęta wychodzą z kryjówek na otwarte przestrzenie.

6. Długa Luka

Specyfika miejsca – 400-metrowa kładka pomiędzy bagnami. Ścieżka jest szczególnie popularna przez swoją dostępność oraz częste występowanie łosi, które upodobały sobie ten rejon skubiąc trawkę. Na końcu kładki znajduje się platforma widokowa z której możemy oglądać florę i faunę otaczających torfowisk. Z kładki widać także wcześniej opisaną wieżę widokową Bagna Ławki. Oprócz łosi możemy tutaj spotkać też gronostaje, lisy, wilki, jenoty, żurawie i mnóstwo innego ptactwa. Jest to ogromny otwarty obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego i właśnie dzięki tej wielkiej przestrzeni przepięknie wyglądają tutaj wschody oraz zachody słońca. Krótko mówiąc jest to miejsce, którego po prostu nie można ominąć odwiedzając Biebrzański Park Narodowy. Sam dojazd tutaj jest banalnie łatwy. Jadąc carską drogą, wystarczy zatrzymać się na poboczu i jesteśmy na miejscu.

Najważniejsze informacje:

 • Czas zwiedzania: od 15min do 1h.
 • Dojazd: carską drogą – samochodem/rowerem.
 • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
 • Godziny zwiedzania: tym razem również polecam wybrać się z rana, kiedy to zwierzęta czują się najbezpieczniej i wychodzą na śniadanie.

7. Strękowa Góra

Opis – Strękowa Góra to jedne z popularniejszych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym. Rozciąga się stąd przepiękny widok na dolinę Narwi. Wiele zdjęć obrazujących rozlewiska tych rejonów pochodzi właśnie z tego miejsca. Jak sama nazwa mówi, Góra Strękowa jest świetnym punktem obserwacyjnym, który był także wykorzystany strategicznie podczas II wojny światowej. Podczas najazdu wojsk niemieckich dowodził tutaj kapitan Raginis, który przez dwie doby wraz z lokalnymi żołnierzami odpierał ataki wroga. Tutejsi bohaterzy walczyli do ostatniego tchu, a kpt. Raginis po heroicznej walce zdetonował finalnie siebie i schron ostatnim granatem nie chcąc dać się pojmać. W hołdzie bohaterskiej walki miejsce te jest nazywane „Polskimi Termopilami”.

Zwiedzanie – Głównym punktem odwiedzin jest Pomnik pkt. Raginisa oznaczony jako Wzgórze 126. Jest on położony zaraz przy drodze krajowej 64 między Białymstokiem a Łomżą. Oprócz pięknych widoków na rozlewiska Narwi, znajdziesz tutaj także grób i pozostałości upamiętniające tutejszą walkę. Z pewnością dla każdego będzie to wartościowa lekcja historii.

Informacje praktyczne:

8. Spływ Biebrzą

Biebrza – To ona jest sercem i matką tego parku. Długa na 165 km, bardzo meandrująca i niewiarygodnie spokojna. O tak, Biebrza ma to do siebie, że jeśli nie wiosłujesz to nie płyniesz. Także jeśli doszły Cię słuchy, że spływ Biebrzą jest bezpieczną wyprawą to trudno temu zaprzeczyć. Rzeka ma bardzo słaby nurt, a latem jest ogólnie płytka (do ok. 2 metrów głębokości poza szerszymi punktami jak kąpielisko w Goniądzu, gdzie nie zalecam skakać na główkę z mostu, mimo temu co tam zobaczysz). Biebrza jest też domem dla ogromnej ilości ptaków i zwierząt. Z racji podmokłych terenów, bagien i torfowisk tereny okalające Biebrzę są przez większą część roku niedostępne co stanowi niezastąpione schronienie dla tutejszej fauny.

Spływ Biebrzą – Za każdym razem gdy decyduję się popłynąć kajakiem po Biebrzy to najbardziej urzeka mnie fakt, że tu naprawdę można odciąć się od świata. Wcale nie rzadko zdarzało mi się wskoczyć do kajaka i przez kilka godzin nie spotkać żywej duszy. No, czasem może jakiegoś wędkarza przyczajonego w szuwarach. Rzecz jasna przyczajonego, bo w większości miejsc parku wędkować nie wolno. Tak czy inaczej odwiedzając Biebrzański Park Narodowy uważam, że spływ Biebrzą jest genialną formą na poznanie przyrody z innej perspektywy. Jeśli chodzi o wypożyczenie kajaków i zorganizowanie całej wyprawy to zachęcam do rozejrzenia się za ofertami nadbiebrzańskich agroturystyk. Niektóre z nich organizują także spływ tratwą, co jest już nieco droższą formą zabawy, ale z pewnością na długo pozostanie w pamięci. 

Trasa na kajaki – Sam spływ kajakami polecam zacząć w miejscowości Wroceń i płynąć w kierunku Goniądza lub dalej do Twierdzy Osowiec. Jest to o tyle klawy odcinek, że w trakcie spływu możesz zdecydować czy starczy Ci tej zabawy już przy pierwszym przystanku w Goniądzu, czy mkniesz dalej do Twierdzy Osowiec. Odcinek Wroceń-Goniądz to około 3 godziny wiosłowania, a Wroceń-Twierdza Osowiec to ok. 5 godzin. Można też rzecz jasna zrobić najkrótszy odcinek czyli Goniądz-Twierdza Osowiec, który zajmie ok. 2 godziny. Więcej informacji o spływie Biebrzą wraz z naszą ofertą wypożyczenia kajaków można znaleźć na podstronie Biebrza-kajaki

Najważniejsze informacje:

 • Czas spływu: 2-5h.
 • Miejsce startu: najlepiej miasto Goniądz, bądź wieś Wroceń.
 • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
 • Godziny zwiedzania: Najlepiej wypłynąć możliwie rano, aby uniknąć ognia piekielnego z nieba w samo południe.
 • Co wziąć ze sobą: koniecznie krem przeciwsłoneczny, butelkę wody, kamizelkę asekuracyjną, wodoszczelny worek na podręczne rzeczy. Wiosła też się przydadzą.

9. Goniądz

Atrakcje Goniądza i okolic – Miasteczko Goniądz położone jest nad rzeką Biebrza, która właściwie jest główną atrakcją tego miasta. Sam dobrze pamiętam jak jeździłem do Goniądza pokąpać się w rzece, która była jedynym miejscem gdzie można było wskoczyć do wody w okolicy. Właściwie to do dziś niewiele się zmieniło bo wciąż uważam, że to największa atrakcja tej miejscowości 😉 Na plaży w Goniądzu znajdziemy świetnie przystosowany Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji, gdzie można rozbić namiot, skorzystać z sauny czy toalet. Jest też wyznaczony obszar do kąpania się wraz z pomostkami. Z reguły nie ma tam tłumów, jest spokojnie i blisko natury. Bardzo polecam te miejsce. 

Rock na Bagnie – kapitalny festiwal, który od 2013r. odbywa się co roku w okolicach 3-4 lipca. Co prawda trudno trafić na tę atrakcję, ale przez poziom zapraszanych artystów oraz dziki klimat Biebrzy jest to jedna z ciekawszych imprez, które odbywają się w rejonie. Jak sami organizatorzy opisują imprezę jest to festiwal, który swym klimatem przypomina stare dobre festiwale rockowe z lat 80-tych takie jak np. Jarocin czy Róbrege.

Ciekawostka – Goniądz w 2010r. trafił do księgi Guinnessa.  Podczas Zlotu Klubu Ptaków Polskich pobito w tym miasteczku rekord świata w kategorii największego obrazu zwierzęcia ułożonego z ludzi. 1311 uczestników Zlotu ułożyło postać Bociana Białego. Goniądz jest położony w samym sercu rezerwatu, przez co wystarczy ruszyć z niego w którąkolwiek stronę chcąc oglądać florę i faunę Biebrzańskiego Parku Narodowego.  W miasteczku znajduje się także punkt widokowy, z którego można podziwiać widok rozciągających się bagien i leniwie płynącej rzeki. Jest też szansa na wypatrzenie stąd jakiegoś zwierza, także polecam zabrać lornetkę!

Najważniejsze informacje:

 • Czas zwiedzania: ok. 1-3h
 • Dojazd: jedynie samochodem lub autobusem, gdyż do miasta nie dojeżdża kolej. 

10. Czerwone Bagno

Czerwone Bagno opis – Jest to najdzikszy i najstarszy obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego.  Przez rezerwat Czerwonego Bagna przebiega kilka szlaków turystycznych, jednak sam obszar „Czerwone Bagno” o powierzchni 2569ha jest ściśle chroniony i nieudostępniany turystycznie. To miejsce praktycznie bezludne i jak sama nazwa wskazuje, jest to jedne wielkie bagno. Przez swoją niedostępność jest fantastycznym siedliskiem dla zwierząt. Szczególnie zadomowił się tutaj król Biebrzy, czyli nikt inny niż łoś. Mając nieco szczęścia, można też tutaj spotkać niejednego jelenia, sarnę czy wilka.

Rezerwat Grzędy – Na terenie rezerwatu znajduje się też nieistniejąca już wieś pośrodku bagien Grzędy, która była schronieniem podczas II wojny światowej. Wioska znajdowała się dosłownie w środku niczego, a zarówno jej założenie jak i późniejszy kres ma wiele wspólnego z wojną. Trudno aż uwierzyć jak do tego doszło, ale część ludzi, których czekało zesłanie na Sybir przekonała Rosjan aby zostać na terenie Polski. Warunkiem było jednak założenie osady w tak samo srogich i podłych warunkach, jak na Sybirze. Tak też powstały Grzędy pośrodku biebrzańskich mokradeł. Miejsce te było daleko oddalone od cywilizacji, przez co też w 200-osobowej wsi sprawnie rozwijała się partyzantka. Niestety wieś została wydana i nieco później wojska niemieckie najechały Grzędy i zrównały je z ziemią. Dziś, Grzędy to chroniona część parku, która wyróżnia się dość niestandardowymi jak na ten rejon wydmami i pokaźnymi wałami piasku. Kiedyś Grzędy oraz Czerwone Bagno były oddzielnymi rezerwatami, jednak po kilku latach połączyły siły i dzisiaj mamy jeden większy obszar rezerwatu Czerwone Bagno. 

Zwiedzanie – Czerwone Bagno oferuje 5 szlaków turystycznych. Wszystkie szlaki rozpoczynają się w Terenowym Ośrodku Edukacyjnym Grzędy (w Google Maps Leśniczówka Grzędy). Chcąc wybrać się na własną rękę polecam na początek ruszyć ścieżką edukacyjną „Czerwone Bagno” rozpoczynając od wspomnianej leśniczówki Grzędy. Jest to 1-kilometrowa trasa, którą można przejść suchym butem. Kapitalna miejscówka chcąc się wybrać z dziećmi i poczuć bagienny klimat rezerwatu. Cała trasa zajmie co najwyżej godzinę. Kładka wiedzie przez bór bagienny i torfowiska, a po drodze można spotkać przeróżne drzewa i rośliny – świerki, olsy, wierzby, brzozy oraz dzikie runo leśne. Ścieżka kończy się platformą widokową, także po kilometrze trzeba wrzucić wsteczny.

Bagienna przeprawa – Wspomniana ścieżka edukacyjna to jeden z pięciu szlaków Czerwonego Bagna. Pozostałe trasy nie są już takie łaskawe i odrazu ostrzegam, że niektórych z nich suchym trampkiem nie przejdziemy.  Choć co prawda jeden (czerwony) jest nawet do przejechania rowerem.  Większość z tych ścieżek przy odpowiednim rozeznaniu się jest do przejścia samodzielnie. Chcąc jednak zanurzyć się po pas w błocie i przeżyć trochę survivalu, polecam skorzystać z przewodnika, który przy okazji da nam lekcję historii i przyrody opowiadając o Biebrzańskim Parku Narodowym. Przed wejściem na którykolwiek z tych szlaków (poza ścieżką edukacyjną) należy mieć bilet, który można kupić zaraz na początku trasy w Leśniczówce Grzędy – nr tel. 85 738 30 40. Szlaki są otwarte, bądź zamknięte zależnie od pory roku i poziomu wód. Warto wcześniej zadzwonić i potwierdzić które trasy są dostępne. Dokładny opis wszystkich szlaków Czerwonego Bagna udostępnia Biebrzański Park Narodowy

Najważniejsze informacje:

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!