Bagno Ławki

Bagno Ławki Carska Droga

Biebrzański Park Narodowy - Bagno Ławki

Specyfika miejsca – Jest to jedno z najdzikszych i najbardziej rozległych bagien na terenie parku. Bagno Ławki to rozległy obszar nizinny pól i torfowisk. Jeszcze niedawno były tutaj koszone łąki, jednak z czasem zostały one porzucone, a pola zamieniły się w ugory. Dziś jest to wyjątkowy teren, gdzie gnieździ się dzikie ptactwo znajdujące się pod ochroną. Występuje tutaj szczególnie rzadki ptak Wodniczka, w poszukiwanie którego nad Biebrzę przyjeżdzają ornitolodzy z całego świata. Poza wodniczką fruwa tutaj także batalion, sowa błotna, orlik grubodzioby czy rycyk. 

Atrakcje – Jadąc carską drogą, czy też inaczej łosiostradą, należy wypatrywać drewnianej wieży widokowej oddalonej ok. 50m od głównej drogi. Miejsce te nazywa się na mapie “MOR – Bagno Ławki, Green Velo“. Jest tutaj wiata także można zostawić rowery, oraz wejść na punkt widokowy aby pooglądać okolice. Chcąc wypatrzyć któregoś ze wcześniej wspomnianych ptaków, warto mieć ze sobą lornetkę oraz worek cierpliwości. Jest to też znakomite miejsce, żeby zaczaić się na jakąś zwierzynę. Wysokie trawy są najlepszym pożywieniem dla łosi, które można tutaj spotkać wyjątkowo często. Chyba jak nigdzie indziej w parku. Często wychodzą nawet do drogi głównej – łosiostrady. 

Sianokosy – Z racji wcześniejszego przyzwyczajenia lokalnej społeczności do uprawy ziem na tym terenie, do 2016 obchodzono tutaj turniej sianokosów. W 2016 odbyły się tu mistrzostwa świata w koszeniu traw kosą i był to ostatni rok kiedy organizowano zawody na terenie Bagna Ławki. Kolejne imprezy miały już miejsce w Szuszalewie na północy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Same zawody polegają na tym, kto pierwszy wykosi taki sam odcinek pola. Trochę jak kto pierwszy dobiegnie na metę, tylko po drodze trzeba jeszcze wyrżnąć ładny kawał trawy.

Najważniejsze informacje:

  • Czas zwiedzania: od 15min do 1h.
  • Dojazd: carską drogą – samochodem/rowerem.
  • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
  • Godziny zwiedzania: najwięcej można zobaczyć z rana, kiedy jest cisza i spokój, a zwierzęta wychodzą z kryjówek na otwarte przestrzenie.
Loading...