Czerwone Bagno to najdzikszy i najstarszy obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przez rezerwat Czerwonego Bagna przebiega kilka szlaków turystycznych, jednak sam obszar „Czerwone Bagno” o powierzchni 2569ha jest ściśle chroniony i nieudostępniany turystycznie. To miejsce praktycznie bezludne i jak sama nazwa wskazuje, jest to jedne wielkie bagno. Przez swoją niedostępność jest fantastycznym siedliskiem dla zwierząt. Szczególnie zadomowił się tutaj król Biebrzy, czyli nikt inny niż łoś. Mając nieco szczęścia, można też tutaj spotkać niejednego jelenia, sarnę czy wilka.
Rezerwat Grzędy – Na terenie rezerwatu znajduje się też nieistniejąca już wieś pośrodku bagien Grzędy, która była schronieniem podczas II wojny światowej. Wioska znajdowała się dosłownie w środku niczego, a zarówno jej założenie jak i późniejszy kres ma wiele wspólnego z wojną. Trudno aż uwierzyć jak do tego doszło, ale część ludzi, których czekało zesłanie na Sybir przekonała Rosjan aby zostać na terenie Polski. Warunkiem było jednak założenie osady w tak samo srogich i podłych warunkach, jak na Sybirze. Tak też powstały Grzędy pośrodku biebrzańskich mokradeł. Miejsce te było daleko oddalone od cywilizacji, przez co też w 200-osobowej wsi sprawnie rozwijała się partyzantka. Niestety wieś została wydana i nieco później wojska niemieckie najechały Grzędy i zrównały je z ziemią. Dziś, Grzędy to chroniona część parku, która wyróżnia się dość niestandardowymi jak na ten rejon wydmami i pokaźnymi wałami piasku. Kiedyś Grzędy oraz Czerwone Bagno były oddzielnymi rezerwatami, jednak po kilku latach połączyły siły i dzisiaj mamy jeden większy obszar rezerwatu Czerwone Bagno.
Zwiedzanie – Czerwone Bagno oferuje 5 szlaków turystycznych. Wszystkie szlaki rozpoczynają się w Terenowym Ośrodku Edukacyjnym Grzędy (w Google Maps Leśniczówka Grzędy). Chcąc wybrać się na własną rękę polecam na początek ruszyć ścieżką edukacyjną „Czerwone Bagno” rozpoczynając od wspomnianej leśniczówki Grzędy. Jest to 1-kilometrowa trasa, którą można przejść suchym butem. Kapitalna miejscówka chcąc się wybrać z dziećmi i poczuć bagienny klimat rezerwatu. Cała trasa zajmie co najwyżej godzinę. Kładka wiedzie przez bór bagienny i torfowiska, a po drodze można spotkać przeróżne drzewa i rośliny – świerki, olsy, wierzby, brzozy oraz dzikie runo leśne. Ścieżka kończy się platformą widokową, także po kilometrze trzeba wrzucić wsteczny.
Bagienna przeprawa – Wspomniana ścieżka edukacyjna to jeden z pięciu szlaków Czerwonego Bagna. Pozostałe trasy nie są już takie łaskawe i odrazu ostrzegam, że niektórych z nich suchym trampkiem nie przejdziemy. Choć co prawda jeden (czerwony) jest nawet do przejechania rowerem. Większość z tych ścieżek przy odpowiednim rozeznaniu się jest do przejścia samodzielnie. Chcąc jednak zanurzyć się po pas w błocie i przeżyć trochę survivalu, polecam skorzystać z przewodnika, który przy okazji da nam lekcję historii i przyrody opowiadając o Biebrzańskim Parku Narodowym. Przed wejściem na którykolwiek z tych szlaków (poza ścieżką edukacyjną) należy mieć bilet, który można kupić zaraz na początku trasy w Leśniczówce Grzędy – nr tel. 85 738 30 40. Szlaki są otwarte, bądź zamknięte zależnie od pory roku i poziomu wód. Warto wcześniej zadzwonić i potwierdzić które trasy są dostępne. Dokładny opis wszystkich szlaków Czerwonego Bagna udostępnia Biebrzański Park Narodowy.
Najważniejsze informacje:
tel.: +48 509 680 964
e-mail: agro.zieloneogrody@gmail.com
Adres: Moniuszeczki 22, 19-100 Mońki
Zacisze Zielone Ogrody Edyta Maciukiewicz
NIP: 5461333423