Biebrza Kajakiem

Biebrza kajakiem

Biebrzański Park Narodowy - Biebrza kajakiem

Biebrza – To ona jest sercem i matką tego parku. Długa na 165 km, bardzo meandrująca i niewiarygodnie spokojna. O tak, Biebrza ma to do siebie, że jeśli przemierzając ją kajakiem nie wiosłujesz, to nie płyniesz. Także jeśli doszły Cię słuchy, że spływ Biebrzą jest bezpieczną wyprawą to trudno temu zaprzeczyć. Rzeka ma bardzo słaby nurt, a latem jest ogólnie płytka (do ok. 2 metrów głębokości poza szerszymi punktami jak kąpielisko w Goniądzu, gdzie nie zalecam skakać na główkę z mostu, mimo temu co tam zobaczysz). Biebrza jest też domem dla ogromnej ilości ptaków i zwierząt. Z racji podmokłych terenów, bagien i torfowisk tereny okalające Biebrzę są przez większą część roku niedostępne co stanowi niezastąpione schronienie dla tutejszej fauny.

Spływ Biebrzą – Rzeka Biebrza zdecydowanie wyróżnia się tym, że za każdym razem gdy decyduję się popłynąć przez nią kajakiem to tu naprawdę udaje mi się odciąć się od świata. Wcale nie rzadko zdarzało mi się wskoczyć do kajaka i przez kilka godzin nie spotkać żywej duszy. No, czasem może jakiegoś wędkarza przyczajonego w szuwarach. Rzecz jasna przyczajonego, bo w większości miejsc parku wędkować nie wolno. Tak czy inaczej odwiedzając Biebrzański Park Narodowy uważam, że spływ Biebrzą jest genialną formą na poznanie przyrody z innej perspektywy. Jeśli chodzi o wypożyczenie kajaków i zorganizowanie całej wyprawy to zachęcam do rozejrzenia się za ofertami nadbiebrzańskich agroturystyk. Niektóre z nich organizują także spływ tratwą, co jest już nieco droższą formą zabawy, ale z pewnością na długo pozostanie w pamięci. 

Trasa na kajaki – Sam spływ kajakami polecam zacząć w miejscowości Wroceń i płynąć w kierunku Goniądza lub dalej do Twierdzy Osowiec. Jest to o tyle klawy odcinek, że w trakcie spływu możesz zdecydować czy starczy Ci tej zabawy już przy pierwszym przystanku w Goniądzu, czy mkniesz dalej do Twierdzy Osowiec. Odcinek Wroceń-Goniądz to około 3 godziny wiosłowania, a Wroceń-Twierdza Osowiec to ok. 5 godzin. Można też rzecz jasna zrobić najkrótszy odcinek czyli Goniądz-Twierdza Osowiec, który zajmie ok. 2 godziny. Więcej informacji o spływie Biebrzą wraz z naszą ofertą wypożyczenia kajaków można znaleźć na podstronie Biebrza-kajaki.  

Najważniejsze informacje:

  • Czas spływu: 2-5h.
  • Miejsce startu: najlepiej miasto Goniądz, bądź wieś Wroceń.
  • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
  • Godziny zwiedzania: Najlepiej wypłynąć możliwie rano, aby uniknąć ognia piekielnego z nieba w samo południe.
  • Co wziąć ze sobą: koniecznie krem przeciwsłoneczny, butelkę wody, kamizelkę asekuracyjną, wodoszczelny worek na podręczne rzeczy. Wiosła też się przydadzą.
Ładowanie