Goniądz [2022]

Goniądz

Ogólne informacje o Goniądzu

Goniądz – Malutkie miasteczko na Podlasiu, położone nad rzeką Biebrza, która właściwie jest główną atrakcją tej mieściny. Sam Goniądz i jego okolice leżą dosłownie w samym środku Biebrzańskiego Parku Narodowego. Stąd znakomita większość turystów odwiedza te miasteczko chociażby w celu dalszego wyruszenia w bagienne tereny parku. Dzięki turystycznej okolicy Goniądza oraz ilości atrakcji do zwiedzania, w mieście nie brakuje też restauracji, czy agroturystyk oferujących noclegi. Miasto jest zdecydowanie bardzo dobrą bazą wypadową do zwiedzania Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Ciekawostka – Goniądz w 2010r. trafił do księgi Guinnessa.  Podczas Zlotu Klubu Ptaków Polskich pobito w tym miasteczku rekord świata w kategorii największego obrazu zwierzęcia ułożonego z ludzi. 1311 uczestników zlotu ułożyło postać Bociana Białego. 

Goniądz atrakcje

Noclegi w Goniądzu

Noclegi – Goniądz jest swego rodzaju sypialnią, gdyż jest bardzo spokojnym miasteczkiem. Miejsce samo w sobie jest świetną bazą wypadową planując dalsze eskapady wgłąb Biebrzańskiego Parku Narodowego. Większość tutejszych mieszkańców próbuje dorobić pare groszy prowadząc agroturystyki i oferując pokoje do wynajęcia, przez co jest w czym wybierać jeśli chodzi o noclegi. 

Jeśli przyjeżdżamy odwiedzić przede wszystkim Biebrzański Park Narodowy oraz stacjonować możliwie blisko rzeki to agroturystyka Sośniaki, która oferuje prywatne domki do wynajęcia jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Oczywiście Goniądz to nie tylko noclegi w agroturystykach czy prywatnych kwaterach. Znajdzie się tutaj też nie jeden hotel dla podróżników szukających nieco innego komfortu. Zachęcam zresztą do zajrzenia na wykaz obiektów noclegowych w Google Maps.

Chcąc jednak oprócz Goniądza odwiedzić też inne okoliczne atrakcje jak np. Tykocin, Puszczę Knyszyńską czy Białystok, to polecam noclegi w naszym Zaciszu. Jesteśmy położeni bliżej miejscowości Mońki, gdzie można zrobić większe zakupy oraz być bliżej innych atrakcji na Podlasiu. Nasze pokoje są urządzone w wysokim standardzie, przygotowujemy śniadania z ekologicznych produktów ze swego ogródka oraz zapewniamy rodzinna atmosferę. Wszystkie nasze pokoje można znaleźć na podstronie Biebrza-noclegi.

Goniądz noclegi

Atrakcje Goniądza

Plaża – Odkąd tylko pamiętam, do Goniądza jeździłem głównie po to, żeby pokąpać się w rzece, która była jedynym miejscem w okolicy gdzie można było wskoczyć do wody. Właściwie to do dziś niewiele się zmieniło bo wciąż uważam, że plaża w Goniądzu to największa atrakcja tej miejscowości. Szukając wspomnianego kąpieliska należy kierować się do Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji, gdzie na miejscu jest wyznaczony obszar do kąpania się wraz z pomostkami. Wspomniany Ośrodek przy rzece jest zresztą bardzo dobrze przystosowany turystycznie przez co można tam rozbić namiot, skorzystać z boiska do siatkówki, placu zabaw dla dzieci, sauny czy toalet. Z reguły nie ma tam tłumów, jest spokojnie i blisko natury. Ogólnie kapitalne miejsce żeby przyjemnie spędzić leniwe popołudnie nad wodą. 

Spływ Biebrzą – Przez Goniądz przepływa wspomniana Biebrza, która jest nieprzeciętnie spokojną rzeką. Stąd będąc na miejscu myślę, że warto skorzystać z okazji i wskoczyć do kajaka. Rzeka latem jest dość płytka i ma bardzo łagodny nurt, dlatego spływ Biebrzą to też moim zdaniem świetna atrakcja dla dzieci. Spływ polecam rozpocząć we wsi Wroceń, skąd trasa w kierunku Goniądza powinna zająć ok. 3h. Można też popłynąć dalej do oddalonej o kolejne 1-2h wiosłowania Twierdzy-Osowiec. Chcąc się dobrze przygotować do wyprawy polecam zajrzeć do oddzielnego artykułu Spływ Biebrzą.

Punkt widokowy – W miasteczku znajduje się także punkt widokowy, z którego można podziwiać widok rozciągających się bagien i leniwie płynącej rzeki. Jest też szansa na wypatrzenie stąd jakiegoś zwierza, także polecam zabrać lornetkę!

Rock na Bagnie – co prawda odbywa się raz do roku, ale jest to kapitalny festiwal o którym warto pamiętać będąc w Goniądzu. Organizowany jest tutaj od 2013r. i odbywa się co roku w okolicach 3-4 lipca. Co prawda trudno trafić na tę atrakcję, ale przez poziom zapraszanych artystów oraz dziki klimat Biebrzy jest to jedna z ciekawszych imprez, które odbywają się w rejonie. Jak sami organizatorzy opisują imprezę jest to festiwal, który swym klimatem przypomina stare dobre festiwale rockowe z lat 80-tych takie jak np. Jarocin czy Róbrege.

Okolica – Goniądz jest malutkim miasteczkiem w którym wbrew pozorom i tak jest co porobić, ale jego bliska okolica to główne atrakcje, które przyciągają podróżników. Co zatem warto zobaczyć? Zdecydowanie Biebrzański Park Narodowy. Goniądz jest właściwie w samym jego sercu. Na północ i południe rozciąga się ogromny obszar największego rezerwatu naturalnego w Polsce. Zwiedzanie parku to absolutnie nie jest jednodniowa wycieczka, dlatego polecam poczytać jakie najciekawsze atrakcje zobaczyć i jak się przygotować do przeprawy przez bagna. Kolejnym punktem na mapie wartym odwiedzenie jest Twierdza Osowiec, która zasłynęła z faktu, iż nigdy nie została zdobyta. Fortyfikacja składa się z czterech fortów, które można zwiedzać z przewodnikiem od środka poznając mroczne tajemnice wojenne. Planując wycieczkę także w dalsze okolice zachęcam odwiedzić Tykocin, Puszczę Knyszyńską oraz Białystok.

Najważniejsze informacje

  • Jak dojechać: Goniądz ma ten mankament, że nie dojeżdża do niego kolej. Planując podróż warto zatem pamiętać, że mamy dwie możliwości – autobus lub własny samochód. 
  • Noclegi: Chcąc wypocząć blisko Biebrzańskiego Parku Narodowego w wyższym standardzie polecam zajrzeć tutaj.
  • RestauracjeW Goniądzu funkcjonują dwa lokale serwujące lokalne jedzenie – Oberża nad Biebrzą oraz Dwór Bartla. 
  • Atrakcje: W samym Goniądzu polecam wybrać się na plażę nad Biebrzą, spłynąć kajakiem czy pooglądać pejzaż z punktu widokowego znajdującego się zaraz obok Gminnego Ośrodka Kultury. Jeśli chodzi o okolicę to Biebrzański Park Narodowy oraz Twierdza Osowiec są bezsprzecznie punktami na mapie, obok których żaden włóczykij nie ma prawa przejść obojętnie. Jadąc nieco dalej zachęcam odwiedzić również Tykocin, Puszczę Knyszyńską czy stolicę Podlasia – Białystok.
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!
Ładowanie