Strękowa Góra [2022]

Strękowa Góra

Strękowa Góra - Specyfika miejsca

Opis – Strękowa Góra to jedne z popularniejszych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym. Rozciąga się stąd przepiękny widok na dolinę Narwi. Wiele zdjęć obrazujących rozlewiska tych rejonów pochodzi właśnie z tej wsi. Jak sama nazwa mówi, Góra Strękowa jest świetnym punktem obserwacyjnym, który był także wykorzystany strategicznie podczas II wojny światowej. Podczas najazdu wojsk niemieckich dowodził tutaj kapitan Raginis, który przez dwie doby wraz z lokalnymi żołnierzami odpierał ataki wroga. Tutejsi bohaterzy walczyli do ostatniego tchu, a kpt. Raginis po heroicznej walce zdetonował finalnie siebie i schron ostatnim granatem nie chcąc dać się pojmać. W hołdzie bohaterskiej walki miejsce te jest nazywane „Polskimi Termopilami”.

Zwiedzanie – Głównym punktem odwiedzin jest Pomnik kpt. Raginisa oznaczony jako Wzgórze 126. Jest on położony zaraz przy drodze krajowej 64 między Białymstokiem a Łomżą. Oprócz pięknych widoków na rozlewiska Narwi, znajdziesz tutaj także grób i pozostałości upamiętniające tutejszą walkę. Z pewnością dla każdego będzie to wartościowa lekcja historii.

Informacje praktyczne:

  • Czas zwiedzania: ok. 1 – 2h.
  • Dojazd: drogą krajową 64.
  • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
  • Godziny zwiedzania: o dowolnej porze
  • Noclegi: Chcąc wypocząć blisko Biebrzańskiego Parku Narodowego w wyższym standardzie polecam zajrzeć tutaj.
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!
Ładowanie