Szlak Barwik

Szlak Barwik Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy - Szlak Barwik

Opinie o szlaku – Turyści szlak ten opisują mniej więcej tak:

Przechodziłem cały szlak na początku kwietnia, kawałek za Kosódką zaczęło się hardkorowo, woda miejscami do gaci. Polecam, ekstra.”

 

„Potwierdzam hardkor.”

 

Wędrówkę rozpoczęłam z Barwika… Przy tyczce nr 42 zaczęłam zastanawiać się czy nie zawrócić. Poszłam dalej i zaczął się hardkor. Dalej to już nie był relaks tylko walka o życie… Gdy wyszłam w Gugnach na twarde podłoże to miałam ochotę ziemię całować.”

Szlak Barwik – Wnioskując po komentarzach, szlak raczej hardkorowy niż lajtowy. Trasa zaczyna się we wsi Dobarz, niedaleko obiektu „Dwór Dobarz”. Pierwsza część szlaku (zielona) jest stosunkowo prosta, nawet oznaczona jako możliwa do pokonania rowerem. Trasa zielona ma po drodze platformę widokową, a kończy się przy wieży na linii rzeki Kosódki, gdzie dalej wchodzimy na grząski grunt. Także od wieży widokowej wjeżdżamy na szlak czerwony, gdzie Biebrza wciąga. Dosłownie. Od tego miejsca trudno o charakterystyczne punkty – brak drzew, otwarty teren, ogólnie bagno i hardkor. Trasa jest wyznaczona tyczkami i za nimi należy podążać. W okresie wiosny szlak ten może być nie do przejścia, dlatego warto zadzwonić do biura parku i zapytać o sytuację, bądź umówić się na wycieczkę z przewodnikiem. Na szlaku Barwik często można też spotkać łosie, czasem i dziki. Przy zachowaniu odrobiny rozsądku może to być przednia wycieczka i prawdziwa biebrzańska przygoda z  przeprawą przez bagna 😉

Informacje praktyczne:

  • Szlak zielony: 5 km w dwie strony.
  • Szlak czerwony: 9,5 km łącznie.
  • Miejsce startu: leśniczówka we wsi Dobarz – po lewej stronie jadąc carską drogą od Laskowca. Po zjechaniu z carskiej drogi należy przejechać 1km przez las aby dotrzeć do parkingu na polanie.
  • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
  • Godziny zwiedzania: Szlak zielony o dowolnej porze przed zmrokiem. Na szlak czerwony polecam wybrać się rano.
  • Ubiór: koniecznie należy wziąć ze sobą kalosze lub wodery planując przeprawę przez szlak czerwony.
Ładowanie