Carska Droga

Carska Droga

Biebrzański Park Narodowy - Carska Droga

Opis – Carska droga to 35-kilometrowa trasa biegnąca przez biebrzańskie bagna. Trasa ta inaczej jest też nazywana łosiostradą – wyjątkowo często na tę drogę wychodzą łosie, także ta nazwa nie jest przypadkowa. Jest to droga, która łączy miejscowość Twierdza-Osowiec na północy oraz Strękowa Góra na południu rezerwatu. Przez carską drogę przebiega również Podlaski Szlak Bociani oraz szlak Green Velo. Trasa przez to jest znakomicie przystosowana również pod rowerzystów – dobra nawierzchnia, wiaty na szlaku gdzie można się zatrzymać, ewentualnie schronić przed ulewą.

Zwiedzanie – Wiele osób zastanawia się co warto zobaczyć w Biebrzańskim Parku Narodowym? Właściwie już nie raz takie pytanie słyszałem. W dodatku zauważyłem, że najczęściej takie zdanie komponuje się z frazą „bo mam godzinę, może dwie”. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w takim wypadku najbardziej polecam wybrać się na przejażdżkę właśnie carską drogą. Jest to świeżo wyremontowana szosa, którą bardzo przyjemnie się jedzie i można dosłownie delektować się Biebrzańskim Parkiem Narodowym „przy okazji”, bo podczas jazdy. 

Atrakcje –  miejsca takie jak Długa Luka, Bagno Ławki, Grobla Honczarowska, szlak Barwik czy miejscowość Strękowa Góra to właściwie główne punkty na trasie łosiostrady. Można także albo przejechać tę drogę w 45 min i pozwiedzać zza szyby albo poświęcić dodatkową godzinkę i zaliczyć naprawdę jedne z ciekawszych atrakcji nad Biebrzą. Przy okazji przejeżdżając przez Gugny można także wstąpić na obiad do jedynej na tej trasie przydrożnej restauracji „Dwór Dobarz”.

Najważniejsze informacje:

  • Czas zwiedzania: od 1-2 h.
  • Dojazd: samochodem/rowerem.
  • Bilety: nie są wymagane.
  • Godziny zwiedzania: najlepiej za dnia, gdy jest dobra widoczność. Jazda tędy nocą potrafi być niebezpieczna z racji dużej ilości zwierząt, które wychodzą na drogę. 
Ładowanie