Grobla Honczarowska

Grobla Honczarowska szlak

Biebrzański Park Narodowy - Grobla Honczarowska

Specyfika miejsca – Grobla Honczarowska to 3,5 – kilometrowa ścieżka edukacyjna odchodząca od carskiej drogi. Dokładnie zaczyna się na ok. 13 kilometrze carskiej drogi jadąc od strony Strękowej Góry. Jadąc od południa miejsce będzie znajdowało się po lewej stronie. Na początku ścieżki jest wiata oraz miejsce na zostawienie samochodu wraz ze stojakiem na rowery. Ścieżka kończy się wieżą widokową na torfowiska przy tzw. „łące batalionowej”. Jest to miejsce, gdzie kiedyś licznie występował batalion – ptak znajdujący się w logo Biebrzańskiego Parku Narodowego. Odkąd jednak rolnicy przestali kosić tutejsze łąki, batalion odfrunął. Mimo iż bataliona tutaj już trudno spotkać to sam szlak jest najbardziej atrakcyjny dla tropicieli fauny i flory, której tutaj nie brakuje.

Zwiedzanie – ruszając na szlak zalecam mieć gumiaki. W okresie jesieni i wiosny może być trudno bez nich przeprawić się tą trasą. Teoretycznie ścieżka przystosowana jest również dla rowerów, ale to chyba tylko w środku lata. Na szlaku przez pierwsze 2 kilometry czeka Cię przejście przez las i zarośla gdzie występują drzewa takie jak leszczyna, olcha czarna, dąb szypułkowy czy dereń. Później teren się otwiera i do końca trasy mamy już widok na torfowiska Bagna Ławki. Ścieżka ta dzieli się na 6 odcinków: Carska Droga (0.0 km), Bobry (1.3 km), Wierzby (2 km), Polana – motyle (2.3 km), Wieża widokowa – Bróg (3.4 km), Batalionowa Łąka (3,5 km). Po drodze niestety nie ma żadnych informacji opisujących te punkty. 

Najważniejsze informacje:

  • Czas zwiedzania: 2-4h.
  • Dojazd: carską drogą – samochodem/rowerem.
  • Bilety: 8zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy, dzieci do lat 5 za darmo. Bilety do kupienia online lub w różnych punktach stacjonarnych, które podaje Biebrzański Park Narodowy.
  • Godziny zwiedzania: w obie strony jest to 7-kilometrowa trasa także najlepiej wybrać się tak, aby nie zastała nas noc przy powrocie
Ładowanie