Mońki [2022]

Mońki

Mońki - miasto dolara

Mońki są małym miasteczkiem na Podlasiu, które dziś jest chyba bardziej znane w USA niż w Polsce. Wiele osób nawet żartuje, że w Mońkach sprzedawcy zachęcają klientów znakami „mówimy po Polsku” – a nie tylko po angielsku. Faktem jest, że w latach 90-tych ogromna część mieszkańców wyjechała do pracy do Stanów, z czego znakomita większość osiedliła się w Chicago. Moniecka społeczność, która tam powstała wyróżniła się na tyle, że w 2017 w Chicago powstała nawet ulica o nazwie „Ziemia Moniecka”.

Dziś Mońki i ich mieszkańcy toczą swe życie w leniwym tempie. Miasto samo w sobie co prawda nie jest specjalnie turystyczne, ale jest za to kapitalną bazą wypadową do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Stąd Mońki są w pewien sposób noclegownią, w której można znaleźć nie jeden hotel czy agroturystykę. Warto też wiedzieć, że w Mońkach każdego roku pod koniec sierpnia organizowane jest święto ziemniaka, z którego słynie rejon. 

Co do samej historii miasta to ciekawostką jest, iż rozrosło się kilkadziesiąt lat temu gdy to przeprowadzono przez nie kolej. Zanim jednak to zrobiono, Mońki były o wiele mniejszą miejscowością od pobliskiego Knyszyna, przez który to właśnie kolej miała przebiegać. Mieszkańcy Knyszyna jednak stanowczo protestowali za budową kolei z obawy, iż pociągi będą straszyły im krowy. Takim sposobem tory poprowadzono przez Mońki, co zdecydowanie wpłynęło na dynamiczny rozkwit miasta w tamtych latach w przeciwieństwie do Knyszyna, który bezsprzecznie zaprzepaścił swoją okazję do rozwoju. Przez miasto prowadzi też droga krajowa nr. 65 łącząca Białystok z Ełkiem, dzięki czemu ewidentnie jest to mieścina, którą trudno ominąć przemierzając Podlasie.

Zwiedzanie

Dobrze, a czy jest tutaj właściwie cokolwiek, co warto zobaczyć? W samym centrum miasta trudno trudno wskazać jakiś zapierający dech w piersiach obiekt czy zabytek, także polecam raczej po prostu pokręcić się po uliczkach i poobserwować toczące się życie tej mieściny. Z punktów wartych zobaczenia warto wspomnieć o samolocie przy poczcie oraz lokalnym parku,  nazywanym przez miejscowych Gajem. Do parku najlepiej wjechać od strony Alei Niepodległości, na końcu której jest parking i amfiteatr miejski. Jest to bardzo przyjemne miejsce chcąc wybrać się na spacer i zaczerpnąć trochę świeżego powietrza.

Mońki same w sobie jednak uważam za po prostu naprawdę dobrą bazę noclegową do zwiedzania okolicznych atrakcji. W mieście znajduje się sporo większych sklepów, których nie ma w innych okolicznych miejscowościach, więc można zrobić solidne zakupy na dalsze wędrówki. Wszystkich martwiących się w podróży gdzie zjeść, również mogę uspokoić, że w Mońkach znajdzie się też kilka knajpek. Właśnie z racji dobrej infrastruktury oraz bycia po środku najciekawszych atrakcji, które znajdują się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, uważam te miasto za warte zatrzymania się, dzięki czemu będzie nam łatwiej ruszyć w dalsze eskapady. Szczególnie zachęcam odwiedzić okoliczne atrakcje:

  • Zaraz obok położony jest Biebrzański Park Narodowy, który jest absolutnie największą atrakcją tego rejonu, jeśli nie na całym Podlasiu. Jest to największy park w Polsce, którego dzikie tereny i bagna rozciągają się na ogromną część powiatu. Świetne miejsce chcąc pobyć nieco bliżej przyrody czy też szukając atrakcji dla dzieci.
  • Podążając w tym samym kierunku, nieopodal znajduje się historyczna Twierdza Osowiec i jej zabytkowe fortyfikacje. Miejsce godne uwagi dla wszystkich, których interesują tematy wojenne i chcieliby zgłębić nieco historii o dawnym rosyjskim forcie oraz rozgrywanych w nim potyczkach.
  • W przeciwnym kierunku dojedziemy za to do żydowskiego miasta Tykocin. Bardzo malownicza mieścinka nad Narwią, gdzie znajduje się słynna synagoga do której co roku przyjeżdzają pielgrzymi z Izraela i innych części świata. W Tykocinie warto też odwiedzić odrestaurowany zamek, który naprawdę robi wrażenie i pozwala przenieść się w rycerskie czasy średniowiecza. Zresztą nawet sam rynek w centrum Tykocina jest bardzo urokliwy.
  • Kawałek dalej znajduje się stolica Podlasia – Białystok. Jest to już całkiem spore miasto, którego zwiedzanie może zająć dłużej niż jeden dzień. Dla osób dysponujących ograniczonym czasem w pierwszej kolejności polecam wybrać się na zwiedzanie Pałacu Branickich oraz jego ogrodów. Zaraz obok jest też barwna starówka, więc chociażby spacer deptakiem po ulicy Lipowej pozwala poczuć klimat Białegostoku. 

Najważniejsze informacje

  • Jak dojechać: do Moniek można oczywiście dojechać pociągiem lub autobusem, jednak planując dalsze zwiedzanie warto wybrać się samochodem.
  • Noclegi: szukającym wypoczynku w spokoju oraz wyższym standardzie polecam zajrzeć tutaj.
  • Restauracje: na pizze warto wstąpić do pizzeri Mikrus czy Dobry Klimat. Szukając jednak tradycyjnego Podlaskiego jedzenia zachęcam wybrać się do Gościńca Dworak.
  • Atrakcje: zdecydowanie polecam odwiedzić Biebrzański Park Narodowy, Twierdzę Osowiec, Goniądz, Tykocin, Puszczę Knyszyńską czy Białystok.
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!
Ładowanie